• تاریخ : ۱۶ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته گروه بین‌الملل خبرنامه فارس، وزارت دادگستری آمریکا با متهم کردن چند مقام سابق ترکیه‌ای به تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران، علیه آنها کیفرخواست صادر کرد.  

بیانیه‌ای که بامداد پنجشنبه روی وب‌سایت وزارت دادگستری آمریکا قرار گرفته ادعا می‌کند وزیر اقتصاد سابق ترکیه، مدیر کل سابق یک بانک دولتی این کشور و دو نفر دیگر به توطئه‌چینی برای دور زدن تحریم‌های ایران و جرائم دیگر متهم شده‌اند.

«محمد ظافر کاگلایان»،، وزیر سابق امور اقتصادی ترکیه، «سلیمان اصلان»، مدیر سابق یک بانک دولتی ترکیه و دو نفر دیگر به نام‌های «لونت بالکان» و «عبدالله هاپانی» به تلاش برای استفاده از نظام مالی آمریکا جهت انجام صدها میلیون دلار مبادله مالی از طرف حکومت ایران و همچنین فریب مقام‌های دولتی آمریکا، پولشویی، دریافت رشوه و فریب چندین نهاد مالی در جهت پیشبرد آن مبادلات، متهم شده‌اند.

در این کیفرخواست از «رضا ضراب»، «محمد هاکان آتیلا»، «محمد ضراب»، «کاملیا جمشیدی» و «حسین نجف‌زاده» به عنوان دیگر متهمان این پرونده نام برده شده که در این طرح جامع برای نقض قوانین مربوط به منع دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا، مشارکت کرده‌اند.

شایان ذکر هست پرونده رضا ضراب و چهار مظنون دیگری که در این کیفرخواست به همکاری با مقام‌های سابق ترکیه متهم شده‌اند از قبل در  دادگاهی در نیویورک در دست بررسی هست. 

رضا ضراب، ۱۹ مارس سال ۲۰۱۶ و آتیلا، ۲۷ مارس ۲۰۱۷ دستگیر شده‌اند و قرار هست روز ۳۰ اکتبر در دادگاه حاضر شوند.

هفت متهم دیگر پرونده، («محمد ظافر کاگلایان»، «سلیمان اصلان»، «لونت بالکان»، «عبدالله هاپانی»، «محمد ضراب»، «کاملیا جمشیدی» و «حسین نجف‌زاده») هنوز دستگیر نشده‌اند و تحت تعقیب قرار دارند.

آخر مطلب/ M


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما