• تاریخ : ۱۲ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته گروه بین‌الملل خبرنامه فارس، دولت مستعفی یمن به ریاست «عبد ربه منصور هادی» که مقیم «ریاض» هست، با انتشار بیانیه‌ای، اتفاقات اخیر در شهر «عدن» در جنوب یمن را «تلاش شورشیان برای کودتا و خروج از اهداف ائتلاف» سعودی برشمرد که هدفش با «وحدت یمن» تعارض دارد. 

خبرنامه «سبأ نیو» که در حقیقت سایت جعلی از خبرنامه رسمی یمن هست و در عربستان تأسیس شده و سایت رسمی دولت مستعفی یمن محسوب می‌شود با انتشار این بیانیه اعلام کرد که وزارت خارجه (دولت مستعفی) یمن نیز از عربستان به دلیل نقشش در بازگشت آرامش به عدن  و عقب‌نشینی شورشی‌ها از مقر لشگر چهارم گارد ریاست جمهوری تشکر کرده هست. 

تنش میان عربستان و امارات از یکشنبه گذشته در جنوب یمن شکل مسلحانه به خود گرفت؛ بدین معنا که شبه‌نظامیان وابسته به «شورای انتقالی جنوب» تحت حمایت امارات به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به دولت مستعفی (مورد حمایت عربستان) حمله کردند و حتی کاخ ریاست جمهوری را نیز محاصره کردند.

روز گذشته هیأتی مشترک از عربستان و امارات به جنوب یمن اعزام شد تا مانع بروز درگیری بیشتر شود و اوضاع شهر عدن را آرام کند. 

همزمان با این بیانیه، ائتلاف سعودی ضد یمن موسوم به «ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی در یمن» اعلام کرد که آرامش به شهر عدن بازگشته و از همه طرف‌ها خواست تا به بیانیه صادره این ائتلاف، پایبند باشند. 

در بیانیه‌ای که شبکه خبری «اسکای نیوز» در سایت خود منتشر کرده آمده هست که «هدف ما اکنون، تضمین امنیت و ثبات یمن و اجتناب از هر گونه آشوب و حل کلیه اختلافات بین گروههای یمنی و محافظت از کیان کشور یمن هست».

ائتلاف سعودی در این بیانیه ضمن دعوت به «تعامل حکیمانه»، نیروهای ارتش یمن و انصارالله را «شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران» توصیف کرد که هدف مشترک ائتلاف، مبارزه با آنان هست. 

درگیری بین شبه‎نظامیان تحت حمایت امارات و عربستان با هدف نفوذ بیشتر در مناطق جنوبی یمن به‌ویژه شهر مهم عدن، طی روزهای اخیر به شکل کم‏‌سابقه‎ای شدت گرفته هست؛ به طوری که بیش از ۲۲۰ نفر از طرفین درگیری ظرف دو روز کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن طی روزهای گذشته از پایگاه‌های وابسته به دولت مستعفی یمن عقب نشسته‌اند و کنترل آن را به رهبران سلفی که وساطت میان این شورا و دولت مستعفی را رهبری می‌کنند، تحویل داده‌اند.

شورای انتقالی جنوبی یمن در ماه می سال گذشته (۲۰۱۷) با حمایت امارات تشکیل شد و یکی از اهداف اصلی این شورا اجرای طرح جدایی جنوب یمن از شمال این کشور هست.

آخر مطلب/ص 


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما