• تاریخ : ۱۹ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته گروه بین‌الملل خبرنامه فارس، «عزام الاحمد» عضو مذاکره‌کننده جنبش فتح که ریاست هیأت این جنبش در سفربه قاهره بر عهده دارد، اعلام کرد فتح و حماس به توافق‌هایی به روشنی روز رسیده‌اند و دلیلی برای صحبت درباره مواردی مانند سلاح مقاومت و کارمندان وجود ندارد زیرا اینها موانعی هستند که یأس وناامیدی را القا می‌کنند.

وی در گفت‌وگو با «قدس پرس» گفت: هدف از آشتی رسیدن به دولتی واحد، سلاحی واحد و قانونی واحد در نوار غزه و کرانه باختری هست. تصمیم درباره شکل و نوع مقاومت، تصمیمی ملی هست نه گروهی؛ هیچ گروهی حق ندارد به تنهایی در این‌باره تصمیم بگیرد همه ما باید در این تصمیم شریک باشیم.

الاحمد تصریح کرد: تمام سلاح فلسطین برای مقاومت هست اما مسأله چگونگی این مقاومت مطرح هست؛ موضوع تحویل سلاح مقاومت و غیره را نه در مذاکرات کنونی و نه در گذشته مطرح نکرده‌ایم؛ سلاح تنها یک سلاح واحد برای دولت هست.

وی ادامه داد: زمانی که اسرائیل در سال ۲۰۱۴ برای توقف جنگ علیه غزه «سلاح مقاومت» را بر روی میز گذاشت آن را در کردم و گفتم این موضوع در راه‌حل نهایی مورد بحث قرار می‌گیرد، یک مسأله داخلی فلسطین هست و ارتباطی با اسرائیل ندارد.

الاحمد در عین حال  بر ضرورت تعهد به سازمان تعهدهای سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» و توافق‌هایی که امضا کرده، تأکید کرد و گفت: مسأله به رسمیت شناختن اسرائیل از حیطه دولت‌هاست و دولت وفاق ملی، دولت ساف هست ؛ این موضوع (به رسمیت شناختن اسرائیل) در حیطه گروه‌ها و احزاب در هیچ کشوری نیست .

دو هیأت فتح و حماس سه شنبه (دیروز) برای ادامه گفت‌وگوهای آشتی به مصر رفتند.

آخر مطلب/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما