• تاریخ : ۱۹ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته گروه بین‌الملل خبرنامه فارس، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد در صدد هست گفت‌وگوهایی را درباره خلع تسلیحاتی آغاز کند که دامنه آن طیف گسترده‌ای از موضوعات، از جنگ هسته‌ای و سایبری گرفته تا سلاح‌های سبک را شامل می‌شود. 

خبرنامه رویترز با گفته این خبر به نقل از کارشناسان و مقام‌های آگاه اضافه کرد طرح دبیر کل با مقاومت دولت آمریکا رو به شده هست.

یک کارشناس مستقر در ژنو که نخواست نامش افشا شود هدف آقای گوترش را جلوگیری از شکل‌گیری رقابت جدید تسلیحاتی و بازگرداندن قدرت‌های بزرگ پای میز مذاکراه هست.  

این کارشناس همچنین می‌گوید گوترش قصد دارد به بن‌بست‌های ایجاد شده در گفت‌وگو بر سر جنگ‌افزارهای سایبری پایان دهذ. 

شانس موفقیت او، در بهترین حالت، مبهم هست. اما شدت گرفتن تنش‌های هسته‌ای با تمام مخاطراتش ممکن هست فرصتی بی‌نظیر برای جان‌‌بخشی دوباره به این مذاکرات در اختیار گوترش قرار دهد، به ویژه آنکه شورای امنیت سازمان ملل سال ۲۰۰۹ وعد داده «بسترهای لازم برای جهان بدون تسلیحات هسته‌ای را فراهم کند.»

اما یک مقام آمریکایی در گفت‌وگو با خبرنامه رویترز، برنامه‌ریزی برای خلع سلاح هسته‌ای را یک «هدف بلندپروازانه» دانست که تحقق آن در کوتاه‌مدت قابل تصور نیست.

وی گفت: «ما معتقدیم که الان وقتِ گرفتن تصمیم‌های شجاعانه به ویژه در زمینه سلاح‌های هسته‌ای نیست. من نگرانم که دبیر کل ممکن هست بخواهد علائم را درمان کند نه ریشه‌های تسلیح کشورها را.»

دولت آمریکا اخیراً دکترین جدید اتمی این کشور را منتشر کرده هست. این سند نشان می‌دهد دولت ترامپ به دنبال گسترش زرادخانه هسته‌ای آمریکا، پایین آوردن آستانه حملات هسته‌ای و پاسخ‌های هسته‌ای به تهدیدهای غیرهسته‌ای هست. 

واشنگتن، در تیرماه سال جاری که نخستین معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای به تصویب بیش از ۱۲۰ کشور رسید هم جزو کشورهایی بود که این رأی‌گیری را بایکوت کرد. 

در آن رأی‌گیری که ۱۶ تیرماه انجام شد، «معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای» با رأی موافق ۱۲۲ کشور از جمله ایران به تصویب رسید. این معاهده خواستار منع کامل تولید، ذخیره یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هست. 

رژیم صهیونیستی و تمامی کشورهای مجهز به سلاح‌های هسته‌ای از جمله آمریکا این رأی‌گیری را بایکوت کردند. 

به نوشته رویترز، انتظار می‌رود گوترش در پایان ماه فوریه که وزرای خارجه کشورها برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گرد هم جمع می‌شوند از طرح ابتکاری‌اش رونمایی کند.

آخر مطلب/ M


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما