• تاریخ : ۵ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته گروه بین‌الملل خبرنامه فارس، وزارت خارجه آمریکا سرانجام پس از ۲۵ روز تأخیر، دستورالعمل راهنمای مربوط به قانون تحریم‌های این کشور علیه روسیه را صادر کرد تا این مصوبه یک گام دیگر به اجرایی شدن نزدیک شود. این قانون، علاوه بر روسیه، ایران و کره شمالی را نیز هدف تحریم‌های جدید قرار می‌دهد. 

به گفته «سی‌ان‌ان»، وزارت خارجه آمریکا در این دستور العمل به ارائه راهنمایی‌های لازم درباره این پرداخته که کدام شرکت‌ها و افراد روس، به موجب مصوبه چند ماه قبل کنگره مشمول تحریم می‌شوند.   

طبق قانون، دولت آمریکا می‌بایست این اطلاعیه که طرف‌های ذی‌نفع احتمالی از جمله شرکت‌های آمریکایی را در وضعیت آماده‌باش قرار می‌دهد را اول اکتبر منتشر می‌کرد، اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه پنجشنبه (۲۶ اکتبر) آن را برای کنگره ارسال کرد. 

نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا در هفته‌های گذشته وزارت خارجه کشورشان را به دلیل بی‌توجهی به ضرب‌الاجل تعیین‌شده در متن قانون و اهمال در تهیه این دستورالعمل آماج انتقادات تند قرار داده و به بی‌میلی برای اجرایی شدن تحریم‌ها علیه روسیه متهم کرده‌اند.

ترامپ در ماه آگوست طرح کنگره آمریکا موسوم به «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) که خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، روسیه و کره شمالی هست را امضا و آن را به قانون تبدیل کرد. وی علی‌رغم این گفت که این قانون «به شدت معیوب» هست. 

رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل آنکه قانون «کاتسا» اختیارات او برای کاستن از تحریم‌ها علیه روسیه را کاهش می‌داد ابتدا تمایلی به امضای آن نداشت، اما حمایت قاطع نمایندگان هر دو حزب در کنگره باعث شد او عملاً گزینه‌ای جز موافقت با آن نداشته باشد. 

وی به دلیل آنکه از زمان آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چندین بار خواستار روابط بهتر با روسیه شد به تبانی با مسکو برای تغییر نتیجه این انتخابات به نفع خودش متهم شده هست. ترامپ این اتهامات را رد می‌کند. 

آخر مطلب/ M


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما