• تاریخ : ۴ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

​به گفته گروه سیاست خارجی خبرنامه فارس، مصطفی اعلایی سفیر ایران در کاراکاس در گفت‌وگو با خبرنامه دولتی ونزوئلا (AVN) درباره تحولات اخیر خاورمیانه و نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم پرداخت.  

وی درباره استعفای سعد الحریری بیان کرد: عربستان سعودی سعد الحریری نخست وزیر لبنان را تحت فشار قرار داد تا از سمت خود استعفا دهد، آن هم در حالی که وی در ریاض بود. این نقطه ای بسیار منفی در کارنامه سعودی‌هاست. هدف سعودی تحت فشار قرار دادن حاکمیت لبنان برای نیل به منافع خودش بود.

سفیر ایران افزود: استعفای حریری طبیعی نبود، بلکه ساخته و پرداخته ذهن سعودی‌ها بود که تحقق خارجی یافت. 

اعلایی ادامه داد: مقامات سعودی همیشه مانند فرانسه و آمریکا تاکید دارند که حزب الله لبنان خلاف منافع اعراب و کشورهای غربی در منطقه عمل می کند و قصد دارند به نحوی این حزب را خلع سلاح کنند، در حالی که رئیس جمهور و دولت لبنان این مسئله را قبول نمی کنند. حزب الله رسما بخش بزرگی از مردم، دولت و مجلس لبنان بوده و موفق شده هست داعش را از لبنان بیرون کند و شکست دهد.

وی خاطرنشان کرد: حزب‌الله همچنین در بعد نظامی یک نیروی بازدارنده هست که علیه اسرائیل عمل می کند و به دلیل بازدارندگی که ایجاد کرده، این رژیم جرات حمله به لبنان را ندارد. عربستان سعودی، فرانسه و آمریکا به دنبال حذف حزب الله از صحنه سیاسی لبنان هستند تا منافع سلطه طلبانه خود را پیگیری کنند.

به گفته فارس، سفیر ایران در ادامه این گفت‌وگو درباره نابودی داعش بیان کرد: داعش از سوریه، عراق و لبنان بیرون رانده شد. نیروهای روسیه با مشاورت نظامی ایران و کمک ترکیه کار داعش را تقریبا تمام کردند. داعش اکنون در هیچ شهری مستقر نیست و شکست خورده هست.

وی افزود: ریشه داعش جنگ ۲۰۰۳ بوش علیه عراق بود و ابوبکر البغدادی رئیس داعش، در زندان مشترک آمریکا و عراق محبوس بود. بعدا آمریکایی ها با او ارتباط می گیرند و داعش تولید خواهد شد. این گفته من نیست بلکه مستندات متعددی از جمله اظهارات بی پرده هیلاری کلینتون، کامرون، مک کین و اوباما نشان می​دهد که غرب برای سرنگون کردن نظام مشروع و قانونی بشار اسد این گروه تروریستی و افراطی را تشکیل و تحت حمایت خود قرار داده هست.

اعلایی در خصوص آینده سوریه نیز گفت: ایران و روسیه ۴ سال به نظام مشروع و قانونی اسد در سوریه کمک کردند تا با گروه تروریستی داعش مبارزه کند. این کمک ها منجر به شکست مخالفان مسلح تندرو اسد که توسط آمریکا تسلیح شده بودند نیز شد. سوریه مرحله به مرحله به صلح پایدار نزدیک خواهد شد. موضوع اصلی جلسه سوچی همین بود و طی آن تاکید شد که ایران، ترکیه و روسیه ضامن صلح در این کشور هستند.

به گفته فارس، سفیر ایران درباره اوضاع عراق هم خاطرنشان کرد: ماه گذشته رفراندومی در پوشش استقلال اقلیم کردستان عراق، به تحریک آمریکا برای تجزیه عراق در این منطقه برگزار شد، اما عراق با کمک ایران و ترکیه اجازه نداد طرح تجزیه این کشور اجرا شود. به همین دلیل آمریکا و عربستان سعودی بسیار از دست ایران ناراحت و به دنبال تلافی هستند.

وی افزود: آمریکایی‌ها گفته بودند مبارزه با داعش ۳۰ سال طول می‌کشد. مقاومت در عرض ۴ سال کار داعش را تمام کرد. لذا با حساب آمریکایی‌ها نابودی داعش ۲۶ سال جلو افتاد. اینکه آمریکایی ها و سعودی ها می گویند ایران در منطقه نفوذ دارد، بله نفوذ دارد. منتها این نفوذ در مبارزه بی امان با تروریسم و دشمن مردم عراق، سوریه و جهان به دست آمده هست نه با حضور نظامی و توطئه سیاسی. سعودی‌ها می‌خواهند نفوذ خود را با بمباران مردم یمن و دخالت سیاسی در لبنان نشان دهند. ما به نفوذ خود برای سرکوبی دشمن مردم یعنی تروریسم افتخار می‌کنیم. 

آخر مطلب/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما