• تاریخ : ۱۲ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته گروه بین الملل خبرنامه فارس، شبکه سی ان ان با اشاره به نزیک شدن موعد ۱۵ اکتبر برای ارائه گفته کاخ سفید به کنگره در زمینه برجام به نقل از چند مقام آمریکایی و غربی گفته داد، همزمان که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به دنبال ارزیابی خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای هست، رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور در پشت صحنه در حال رایزنی با کنگره هست تا از بروز یک بحران بین المللی در ارتباط با برجام جلوگیری کند.

این مقامات و دیپلماتها می‌گویند که تیلرسون و قانونگذاران کنگره آمریکا تلاش می‌کنند با اصلاح قوانین آمریکا درباره ایران، تمرکز را از مساله هسته‌ای تغییر دهند؛ اقدامیکه باعث می‌شود واشنگتن در برجام بماند و در عوض روی دیگر رفتارهای بی ثبات کننده ایران متمرکز شود.

یک مقام آمریکایی در این زمینه گفته، تیلرسون معتقد هست که مساله برجام خود برجام نیست. اگر بتوانیم برجام را در گوشه‌ای قرار بدهیم به نظر میرسد می‌توانیم با دیگران در ارتباط با دیگر مسائلی که از سوی ایران مشکل ساز هست همکاری کنیم. 

به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد اتخاذ خط مشی سرسختانه علیه ایران از طریق قوانین می‌تواند منجر به این شود که ترامپ از دور اندختن توافق منصرف شود. 

مقامات آمریکایی گفته‌اند که دیدگاه کاخ سفید نسبت به این طرح باز هست و ممکن هست منجر به تغییر رویکرد ترامپ شود.

آخر مطلب/م

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما