• تاریخ : ۲۵ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته گروه بین الملل خبرنامه فارس، دفتر پادشاهی عربستان سعودی امروز(چهارشنبه) اعلام کرد که شاهزاده «عبدالعزیز بن بند بن محمد بن عبدالعزیز آل سعود» متولد ۱۹۶۲ میلادی فوت کرده هست.

به گفته خبرنامه دولتی عربستان «واس»، در این بیانیه آمده‎ هست که نماز میت فردا پنجشنبه در مسجد امام ترکی بن عبدالله شهر ریاض اقامه خواهد شد.

عبدالعزیز بن بندر در سال ۲۰۰۴، معاون رئیس سازمان اطلاعات عربستان و در سال ۲۰۱۰ نیز به عنوان معاون رئیس سازمان اطلاعات در امور شناسایی منصوب شده بود. وی در سال ۲۰۱۲ به دستور پادشاهی عربستان از سمتش برکنار شده بود.

سازمان اطلاعات سعودی در سال ۱۹۵۹ میلادی تحت عنوان “اداره اطلاعات عمومی عربستان سعودی” تاسیس شد و به عنوان یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های امنیتی این کشور شروع به کار کرد. موسس آل سعود، ملک عبدالعزیز به هیچ اقدام نظامی دست نمی‌زد جز اینکه بر شرایط سیاسی و نظامی منطقه مورد نظر از طریق جاسوس‌هایی که به آنجا فرستاده بود آگاه می‌شد. عبدالعزیز توجه ویژه‌ای به تکنولوژی جدید در ارتباطات داشت و طولی نکشید که اولین شبکه بی‌سیم در عربستان را راه اندازی کرد؛ شبکه‌ای که نقشی موثر در رساندن اخبار به وی ایفا می‌نمود.

البته با توجه به بسته بودن نظام سیاسی عربستان؛ اطلاعات بسیار اندکی در زمینه سرویس اطلاعاتی عربستان موجود هست که اکثرا نیز به نقل قول از اپوزیسیون مخالف خارج از کشور و همچنین زندانیان آزادشده، محدود می‌شود.

آخر مطلب/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما