• تاریخ : ۸ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : فاطمی

به گفته خبرنگار خبرنامه فارس در دوشنبه، «دن بریلارت» معاون وزیر انرژی آمریکا که در رأس یک هیأت اقتصادی به «آستانه» سفر کرده صبح امروز با «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور قزاقستان دیدار کرد.

در جریان این جلسه دو جانبه رئیس جمهور قزاقستان گفت: طی ۲۵ سال ایجاد روابط دیپلماتیک میان ۲ کشور آستانه همواره در سیاست خارجی خود ثابت قدم بوده هست.

وی ادامه داد: در طول این سال ها دو کشور توافقات مختلفی را در عرصه انرژی و اقتصادی  را صورت دادند و مهمترین موضوع توافق در این مدت زمان مسئله مربوط به مبارزه با سلاح هسته ای هست که از طرف قزاقستان به طور کامل به  آن عمل شد.

رئیس جمهور قزاقستان اضافه کرد: در بخش دیگری از سخنان خود به روابط اقتصادی  این کشور با آمریکا اشاره کرد و برای توسعه این همکاری‌ها ابراز آمادگی کرد.

وی افزود: در قلمرو قزاقستان بیش از ۵۰۰ شرکت با مشارکت سرمایه گذاران آمریکایی فعالیت می کنند که بزرگترین شرکت های نفتی حال حاضر در این کشور با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد دلاری متعلق به آمریکا می‌باشد.

«دن بریلارت» نیز در این دیدار گفت: ما آماده ایم روابط دو جانبه با آستانه را نه تنها در عرصه انرژی بلکه در دیگر زمینه ها ادامه دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: واشنگتن از عضویت  آستانه در سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری و توسعه اقتصادی حمایت می‌کند.

بریلارت در پایان از طرف قزاقی برای ایجاد شرایط مناسب برای تجار خارجی از جمله تغییر رژیم دریافت روادید برای سرمایه گذاران تشکر کرد.

قبل از این معاون وزیر انرژی آمریکا با «کانات بازومبایف» همتای قزاقستانی خود دیدار و در خصوص همکاری مشترک در زمینه توسعه انرژی هسته ای صلح آمیز توافق کردند.

در این دیدار همچنین اظهار شد که آستانه و واشنگتن در زمینه تغییرات آب و هوایی به یک رویکرد متعادل که از نوآوری حمایت، انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش و در توسعه اقتصادی و امنیت انرژی تاثیرگذار هست، پایبند می باشند.  

همچنین طرفین در این دیدار در خصوص افتتاح رسمی گفتگوی استراتژیک در زمینه انرژی قزاقستان و آمریکا و برنامه کار در زمینه گسترش مناسبات برای سال ۲۰۱۸ به توافق رسیدند.

در این دیدار همچنین از وزیر انرژی قزاقستان دعوت شد برای افتتاح رسمی «گفتگوی استراتژیک در زمینه انرژی قزاقستان و آمریکا» به واشنگتن سفر کند.

آخر مطلب/ح

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما